تبلیغات
وبسایت مهندسین مكانیك ایران - بی نظمی پوانكاره

وبسایت مهندسین مكانیك ایران
 
IRANIAN WEBSITE OF MECHANICAL ENGINEERS‏

بی نظمی پوانكاره

بعد از گذشت بیش از 2000 سال از انتشار یافتن قوانین حركت سیاره ای نیوتون ، كینگ اسكار 2 از سودان و نروژ از یك رقابت غیر عادی كه میتواند موجب كشف یك علم كاملا تازه شود پشتیبانی كردند.

در این رقابت به دانشمندی جایزه داده میشود كه به سوال زیر پاسخ دهد:

" منظومه شمسی چگونه پایدار است؟"

رقابت كنندگان مجبورند از قوانین نیوتون در مورد جاذبه استفاده كنند تا بتوانند به طور ریاضی پایدار بودن منظومه شمسی را نشان دهند.

استفاده از معادلات نیوتون برای دو جسم آسان بود – زمین و خورشید – اما  اضافه كردن جسم سومی – مثل ماه – به این معادلات  آن ها را آنچان پیچیده میكرد كه بهترین ریاضیدانان و فیزیكدانان زمان هم قادر به انجام محاسبات نبودند. آن ها حتی نمیتوانستند مسیر حركت سه جسم را پیش بینی كنند. این " مشكل سه جسم "  مركز این رقابت بود.

این جایزه سرانجام به جولز هنری پوانكاره ، یكی از پیشتازان فرانسوی فیزیك ریاضی  ، داده شد . در حالی كه او به طور كامل این مشكل را رفع نكردو تنها چیزی را نشان داد كه دیگران انتظار آن را داشتند.

با ریاضیات زیبا او نشان داد كه یك سیستم با سه جسم به طور پیچیده و كاملا غیر قابل پیشبینی رفتار میكند. منظومه شمسی ، یا نهایتا سیستم سه جسمی تقریبی وی ، اصلا پایدار نبود بلكه بی نظم بود ! تغییرات كوچك در وضعیت اولیه ( مانند محل قرارگیری و سرعت ابتدایی ) خروجی های بزرگ و غیر قابل پیشبینی تولید میكرد.  یافته های وی مبنی بر چیزی است كه ما آن را امروزه با نام " بی نظمی پوانكاره " میشناسیم.

طبقه بندی: مفاهیم بنیادی مكانیك، 
برچسب ها: بی نظمی پوانكاره،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 اسفند 1389 توسط محمد محمل زاده
تمامی حقوق این سایت محفوظ است
قالب وبلاگ