تبلیغات
وبسایت مهندسین مكانیك ایران - سرعت فرار

وبسایت مهندسین مكانیك ایران
 
IRANIAN WEBSITE OF MECHANICAL ENGINEERS‏
تا كنون به این فكر كرده اید كه برای فرار از كره خاكی و رفتن به بالاهای آسمان یا در بیان بهتر همان فضا به چه سرعتی نیاز داریم؟ 

تا كنون به این فكر كرده اید كه برای فرار از كره خاكی و رفتن به بالاهای آسمان یا در بیان بهتر همان فضا به چه سرعتی نیاز داریم؟ برای باز كردن بهتر مسئله بهتر است بدانیم برای گریز از جاذبه زمین به سرعتی نیاز دارم كه سرعت فرار نام دارد این سرعت برای هر وسیله ای مقداری خاص محاسبه می شود كه با یكی از روابط فیزیكی كه آن را ذكر خواهیم كرد بدست می آید، از همین رابطه سرعت مورد نیاز برای غلبه به جاذبه زمین برای فضاپیماهای مختلف را بدست می آورند. در این رابطه داریم :

این فرمول عبارت می شود از :

Ve  كه همان سرعت فرار نام دارد كه بر حسب متر بر ثانیه محاسبه می شود.

- G ثابت جهانی گرانش است كه مقدار آن برابر 11-10 * 6.67 می باشد.

- M جرم جسم بزرگ بر حسب كیلوگرم می باشد.

- d نیز فاصله مورد نظر بر حسب متر می باشد.

حال برای درك بهتر این فرمول و نحده استفاده از آن مسئله ای ساده و جالب را مورد بررسی قرار می دهیم :

- فضاپیمای آپولو 11 برای ترك زمین به سمت فضا حداقل به چه سرعتی نیاز داشت؟

این مقدار سرعت برابر 38624.256 كیلومتر بر ثانیه است و فضانوردان آپولو 11 با چنین سرعتی از زمین خارج شدند كه در مقایسه سرعت پیشرفته ترین جت های امروزی مقداری بسیار زیاد است، البته فضانوردان از قبل برای تحمل چنین فشارهایی آموزش های لازم را می بینند و تمرینات و مراحل زیادی را طی می كنند تا در چنین ماموریت های دشواری دچار آسیب نشوند.حال شما نیز می توانید مسئله های زیادی را در این زمینه حل كنید، حتی می توانید محاسبه نمایید كه اگر روزی خواستید تنهایی از زمین خارج شوید به چه سرعتی نیاز دارید

طبقه بندی: هوافضا، 
برچسب ها: سرعت فرار،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 اسفند 1389 توسط محمد محمل زاده
تمامی حقوق این سایت محفوظ است
قالب وبلاگ