تبلیغات
وبسایت مهندسین مكانیك ایران - تعریف مهندسی مکانیک

وبسایت مهندسین مكانیك ایران
 
IRANIAN WEBSITE OF MECHANICAL ENGINEERS‏
 و گرما را به کار برده و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرآیندهای گرمایی را طراحی کرده و می‌سازند. مهندسان مکانیک، گستره‌ی وسیعی از دستگاه‌ها، فرآورده‌ها و فرآیندها را تولید می‌کنند؛ به عنوان نمونه:

موتورها و سیستم‌های کنترل خودرو و هواپیما، نیروگاه‌های الکتریکی، دستگاه‌های پزشکی، اجزا و قطعه‌های گوناگون از موتورهای با ابعاد میکروسکوپی گرفته تا چرخ‌دنده‌های غول‌آسا، فن‌آوری لیزر، طراحی و ساخت به کمک [[رایانه]]، ماشینی کردن یا [[خودکارسازی]] (اتوماسیون) و روباتیک، انواع گوناگونی از فرآورده‌های مصرفی از دستگاه‌های تهویه‌ی مطبوع گرفته تا رایانه‌های شخصی و تجهیزات ورزشی، ماشین‌ها و دستگاه‌هایی که هر یک از فرآورده‌های بالا را به صورت انبوه تولید می‌کنند.

 

می‌توان گفت تقریباً همه‌ی جنبه‌های زندگی، در ارتباط با مهندسی مکانیک هستند. هر چیزی که حرکت کند یا انرژی مصرف نماید، احتمالاً یک مهندس مکانیک در طراحی یا ساخت آن نقش داشته است.

 

مهندسان مکانیک معروف

چند تن از مهندسان مکانیک معروف که پیش از این می‌زیسته‌اند، عبارت‌اند از:

*[[کارل (فردریش) بنز]] (۱۸۴۴-۱۹۲۹)

*[[گوتلیب ویلهلم دایملر]] (۱۸۳۴-۱۹۰۰): ماشین‌های مرسدس بنز امروزی، حاصل کار او و کارل بنز است.

*[[چستر کارل‌سون]] (۱۹۰۶-۱۹۶۸): دستگاه زیراکس از نو‌آوری‌های اوست.

*[[ساموئل کولت]] (۱۸۱۴-۱۸۶۲): سازنده‌ی اسلحه‌ی کولت.

*[[سویچیرو هوندا]] (۱۹۰۶-۱۹۹۱): بنیان‌گذار شرکت معروف هوندا.

*[[آیزاک سینگر]] (سینجر) (۱۸۱۱-۱۸۷۵): سازنده‌ی نخستین چرخ خیاطی خانگی.

*[[آلفرد برنارد نوبل]]: پایه‌گذار اندیشه‌ی جایزه‌ی نوبل.

*[[رودولف دیزل]]: سازنده‌ی موتورهای معروف دیزل که با گازوئیل کار می‌کنند.

 

 

زمینه‌های فعالیّت در مهندسی مکانیک

زمینه‌های فعالیّت مهندسی مکانیک به طور مفصّل‌تر عبارت‌اند از:

*در زمینه‌ی طراحی:

**ماشین‌ها و دستگاه‌هایی که هر نوع محصولی را ساخته و بسته‌بندی می‌کنند.

**تجهیزات گردنده مانند پمپ‌ها، فشرده‌سازها (کمپرسورها)، دمنده‌ها، توربوماشین‌ها (توربین‌ها و ...).

**موتورهای درون‌سوز (موتورهای احتراق داخلی)

**مخزن‌های تحت فشار، رآکتورها، مبادله‌کن‌های گرمایی، دیگ‌های بخار

**[[سامانه]]‌های لوله‌کشی

**وسیله‌های نقلیه مانند [[خودرو]] (اتومبیل)، کامیون، [[اتوبوس]]، [[هواپیما]] و ...

**تجهیزات حمل مواد مانند تسمه نقّاله‌ها، روبات‌ها و ...

 

*در زمینه‌ی تحلیل:

**شکست دستگاه‌ها

**بهبود عملکرد و قابلیّت اطمینان

**انتقال گرما

**ارتعاشات مکانیکی

 

*در زمینه‌ی آزمایش:

**آزمایش کیفیّت، امنیّت و قابلیّت اطمینانِ فرآورده‌ها، دستگاه‌ها و فرآیندها

 

*همکاری با مهندسان دیگر رشته‌ها (مانند مهندسی عمران، برق، شیمی و ...) به منظور طراحی واحدهای تولیدکننده‌ی انواع گوناگون فرآورده‌ها

 

 

روند تأثیرپذیری مهندسی مکانیک

ظهور [[رایانه]]‌‌ها و توسعه‌ی فن‌آوری رایانه‌ای، مهندسی مکانیک را تا حدّ زیادی تحت تأثیر قرار داده است. تخته‌های ترسیم مهندسی جای خود را به روش‌های [[طراحی به کمک رایانه]] (CAD) داده‌اند و نرم‌افزارهای محاسباتی پیچیده و توانمند، مهندسان مکانیک را قادر ساخته‌اند تا بتوانند مسئله‌های تخصصی پیچیده را به گونه‌ای مطلوب و کارا حل نمایند.

 

هم‌چنین، نگرانی‌هایی فزاینده‌ای که در مورد محیط زیست و حفظ آن برای نسل‌های آینده وجود دارد، سبب شده است تا مهندسان مکانیک، در طراحی‌ها و فرآیندهای ساخت خود، مسئله‌ی حفظ محیط زیست و بهره‌وری بهینه از انرژی‌ها و تولید فرآورده‌های قابل [[بازیافت]] و دوست‌دار محیط زیست را لحاظ کنند.

 

===آینده‌ی شغلی مهندسی مکانیک===

چشم‌انداز شغلی مهندسان مکانیک، امیدبخش و بااستحکام است. برای مثال، در [[ایالات متحده‌ی امریکا]]، رشد شغل‌ها و حرفه‌های مربوط به مهندسی مکانیک، هر سال حدود ۱۶٪ (۳۵ هزار شغل) است و انتظار می‌رود این آهنگ رشد تا سال ۲۰۰۶ میلادی حفظ شود.

مهندسان مکانیک از روزگاران گذشته تا به امروز، اغلب در بخش‌های صنعتی زیر نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند:

هوا فضا، خودروسازی، واحدهای شیمیایی، رایانه و [[الکترونیک]]، ساختمان‌سازی، انواع فرآورده‌های مصرفی، انرژی، مشاوره‌ی مهندسی و بخش‌های دولتی.<br>

هم‌چنین صنعت پزشکی و داروسازی، فرصت‌های شغلی هیجان‌انگیزی را برای مهندسان مکانیک به وجود آورده‌اند تا نیروها و دانش‌های زیستی را در هم بیامیزند

 

 

مباحث اساسی در مهندسی مکانیک

مبحث‌ها و موضوع‌های اساسی مهندسی مکانیک عبارت‌اند از:

[[ایستایی‌شناسی]] (استاتیک)، [[پویایی‌شناسی]] (دینامیک)، [[مکانیک مادّه‌ها]] (مقاومت مصالح)، [[ترمودینامیک]] مهندسی، [[مکانیک شاره‌ها]] (مکانیک سیّالات)، [[انتقال گرما]] (انتقال حرارت)، [[نظریه‌ی کنترل]]، شاره‌شناسی ([[هیدرولیک]])، گازشناسی ([[پنوماتیک]])، [[مکاترونیک]].<br>

هم‌چنین انتظار می‌رود یک مهندس مکانیک بتواند مفاهیم اساسی [[شیمی]] و [[مهندسی برق]] را درک کرده و در طراحی به کار بندد. '''مهندسی''' (پارسی سره: '''اندازیاری''') کاربرد [[دانش]] برای رفع نیازهای بشری است. این امر از راه کسب دانش، [[ریاضیات]] و ورزیدگی عملی در [[طراحی]] اشیاء یا [[فرایند]]های سودمند بدست می‌آید.

کسانی که [[پیشه]] ایشان کارهای مهندسی است، مهندس نامیده می‌شوند.

 

==ریشه واژه==

ریشه واژه‌ی مهندس واژه [[فارسی]] اندازه است. این واژه در [[فارسی میانه]] به گونه‌ی [[هندسه]] تلفظ می‌شده که پس از وام گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از بابهای آن زبان واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است.

 

==وظایف یک مهندس==

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس میبایست محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای [[هزینه]] ای، ساخت پذیر بودن، و کاربردی بودن می باشد.

با درک این محدودیت ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا [[سامانه]] می‌تواند در چارچوب آن ساخته شود را مشخص کرده و ارائه میدهد. از اینرو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند

 

طبقه بندی: معرفی رشته مكانیك، 
برچسب ها: تعریف مهندسی مکانیک،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 5 اسفند 1389 توسط محمد محمل زاده
تمامی حقوق این سایت محفوظ است
قالب وبلاگ