تبلیغات
وبسایت مهندسین مكانیك ایران - نیروی باد در آسمان خراش ها

وبسایت مهندسین مكانیك ایران
 
IRANIAN WEBSITE OF MECHANICAL ENGINEERS‏

كه تنش های برشی و پیچشی اضافی روی اعضای سازه وارد می كند و در نهایت تغییر مكان دوطرفه ایجاد می كند، روبرو هستیم  .
      تقسیم بندی سیستم لوله قابی :

سیستم های لوله ای با توجه با فاصله بین ستون های خارجی به چند دسته تقسیم می شوند كه به چند مورد اشاره می شود .

1)      قاب لوله ای با فاصله 10 تا 15 فوت (3 تا 4.58 متر) . به این ترتیب كه در پلان های مستطیلی در جهت كوتاه فاصله 3 متر و در جهت بلند 4.58 متر .كه البته این نوع فاصله گذاری برای پلان های غیر فشرده مناسب می باشد و در بسیاری از

ساختمان های بلند یافت می شود . اندازه ستون ها 38×40 اینچ و یا در بعضی طرح ها 27 ×40 اینچ . در ساختمان های فلزی این اندازه ها مقداری كوچكتر شده به میزانی كه ستونها 20 ×36 اینچ می باشند كه البته شرایط ضد آتش آنها را به اندازه ستون های مركب میرساند .

2)      قابهای لوله ای با فاصله 10 فوت (3 متر) ستون ، كه این فاصله برای همه ستون های اطراف محیطی استفاده می شود و در بعضی از ساختمان ها ممكن است برخی از طراحان و مالكان تصمیم بگیرند كه این فاصله كمتر نیز بشود كه اندازه ستون ها 27 ×48 اینچ برای ستون های تركیبی و 20×36 اینچ برای ستونهای فلزی بكار رود .

اولین ساختمانی كه از این سیستم استفاده كرده ، ساختمان 43 طبقه  دویت چیست نات در سال 1964 در شیكاگو است كه این سیستم به خاطر مشكلاتی كه دارد اصلاح شده است ؛ در ادامه به آن  خواهیم پرداختA ، چنین به نظر می رسد كه روش لوله قابی برای ساختمان های فولادی تا هشتاد طبقه و برای ساختمان های بتنی تا شصت طبقه اقتصادی است .

 

ساختمان هائی با ارتفاع 120 متر در سال 1966 و با 43 طبقه ارتفاع ، در مرکز تجاری شهر شیکاگو ساخته شد و این ساختمان نمونه دیگری از سیستم لوله ای است که چهارچوبهای صلب خارجی که از ستونهای پیرامونی تشکیل شده اند ، سازه را مهاربندی کرده و اجازه ایجاد طبقاتی با فضای باز را می دهند

طبقه بندی: حرارت و سیالات، 
برچسب ها: نیروی باد در آسمان خراش ها،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 5 اسفند 1389 توسط محمد محمل زاده
تمامی حقوق این سایت محفوظ است
قالب وبلاگ